Պարգեւներ՝ «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի անդամներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությամբ սպորտի եւ հասարակական գործունեության բնագավառներում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով են պարգեւատրվել «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի անդամներ Արկադի Անդրեասյանը, Ալյոշա Աբրահամյանը, Սերգեյ Պողոսյանը, Նորայր Մեսրոպյանը, Սուրեն Մարտիրոսյանը, Նիկոլայ Ղազարյանը, Էդուարդ Մարգարովը, ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով՝ մարզական մեկնաբան Ռուդիկ Բարսեղյանը:
Հունվարի 11-ին հանձնելով պարգեւները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է.
«Այն, ինչ 1973 թվականին իրագործեցիք դուք եւ Երեւանի «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբի ձեր խաղընկերները, իսկապես հերոսություն էր՝ հաշվի առնելով, թե ինչպիսի մրցակցության պայմաններում կարողացաք նվաճել Խորհրդային Միության չեմպիոնի կոչումը եւ ԽՍՀՄ գավաթը»:
Նրա խոսքով՝ այդ լուրջ պայքարում հայ ֆուտբոլիստները հաղթող դուրս եկան՝ կարողանալով մեր ժողովրդին պարգեւել կրկնակի հաղթանակի բերկրանք ու հպարտության պահեր:
«Հավատացեք, այսօր 45 տարի անց էլ մենք ոչ պակաս հպարտություն ենք ապրում: Դուք հայ ժողովրդի համար լեգենդար անձնավորություններ եք»,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը եւս շնորհավորել է արարատցիներին՝ ընդգծելով, որ այս տարին հոբելյանական է մեր ժողովրդի համար. պետք է նշվի Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը, արցախյան շարժման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Արարատ 73»-ի կրկնակի հաղթանակի 45-ամյակը: 20-րդ դարում հայ ժողովրդի ազգային զարթոնքի հաղթական էջերը վերհիշելով՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ դրանց շարքում իրենց ուրույն տեղն ունեն նաեւ մարզական նվաճումները:
«Դուք կաք ու կլինեք ոչ միայն մեր մարզական աշխարհի, այլ նաեւ հասարակական կյանքի ամենավառ աստղերից»,-փաստել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:

Награды членам футбольной команды “Арарат-73”
По решению Председателя НС А.Баблояна за значительный вклад в спортивно-общественную деятельность Почетной медалью НС РА награждены члены футбольной команды "Арарат-73" А.Андриасян, А.Абраамян, С.Погосян, Н.Месропян, С.Мартиросян, Н.Казарян, Э.Маркаров, а Памятной медалью Председателя НС РА – спортивный комментатор Р.Барсегян.
11 января, вручая награды членам футбольной команды “Арарат-73”, Председатель НС отметил:
“Совершенное вами и вашими одноклубниками ереванского “Арарата” в 1973 г. – поистине героизм, учитывая, в каких условиях конкуренции сумели завоевать звание Чемпиона Советского Союза и Кубок СССР”.
По словам спикера парламента, в этой серьезной борьбе армянские футболисты вышли победителями, сумев подарить нашему народу мгновения радости и гордости двойной победой.
“Поверьте, и спустя 45 лет мы переживаем не меньшую гордость. Для армянского народа вы – легендарные личности”, - отметил А.Баблоян.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов также поздравил футболистов “Арарата”, подчеркнув, что нынешний год – юбилейный для нашего народа: отмечается 100-летие Первой Республики Армения, 30-летие Арцахского движения, а также 45-летие двойной победы “Арарата-73”. Обращаясь к победным страницам национального возрождения армянского народа в ХХ веке, он заметил, что в этом ряду особое место занимают также спортивные достижения.
“Вы были и есть одни из самых ярких звезд не только спортивного мира, но и общественной жизни”, - подчеркнул вице-спикер НС.